16.2 C
Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

H ισοπαλία δεν ήταν αρκετή στον ΑΟΤ για πρόκριση (50 ΦΩΤΟ)

Εκτός των «16» του Κυπέλλου έμεινε ο ΑΟ Τρίκαλα, καθώς δεν κατάφερε να νικήσει τον Απόλλωνα Σμύρνης (1-1), παρά τις προσπάθειες που έκαναν οι παίκτες του Θωμά Γράφασ.

Ο ΑΟ Τρίκαλα ήταν ανταγωνιστικός απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης στο Δημοτικό Στάδιο, όμως το 1-1 με την «Ελαφρά Ταξιαρχία» δεν του έφτανε για να πάρει την πρόκριση στους «16». Οι φιλοξενούμενοι πήραν τον πόντο και το εισιτήριο για την επόμενη φάση, τερματίζοντας 2οι πίσω από τον Αστέρα Τρίπολης στον 6ο όμιλο.

Ο κακός αγωνιστικός χώρος δυσκόλεψε αρκετά τους ποδοσφαιριστές, με τις λάθος πάσες και τα δυνατά μαρκαρίσματα να κυριαρχούν. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι δεν είχαν ούτε ένα σουτ σε 45 λεπτά, ενώ η «Ελαφρά Ταξιαρχία» θα μπορούσε να σκοράρει στο 43’, στη μοναδική τελική του πρώτου ημιχρόνου, όμως ο Ταΐρης πρόλαβε τον Γκαρός, που ήταν έτοιμος να παραβιάσει την εστία του.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Θωμά Γκράφα μπήκαν δυναμικά, άγγιξαν το γκολ δύο φορές (48’, 50’) και δικαιώθηκαν για την προσπάθειά τους στο 55’, με τον Καπό να νικάει τον Βάσιτς. Πάντως, οι γηπεδούχοι δεν κράτησαν το προβάδισμα για πολύ, καθώς στο 61’ ο Ελ Χέλβε εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Ταΐρη και ισοφάρισε, δίνοντας αποτέλεσμα πρόκρισης στον Απόλλωνα.

Στα υπόλοιπα λεπτά η «Ελαφρά Ταξιαρχία» είχε τον έλεγχο του αγώνα και δημιούργησε κάποιες φάσεις, με τους γηπεδούχους να ψάχνουν το γκολ της πρόκρισης μόνο από στημένες φάσεις.

ΣΚΟΡΕΡ: 55’ Καπός-61’ Ελ Χέλβε

ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ (Θωμάς Γράφας): Ταΐρης, Πάνος, Νιάρος, Συριόπουλος, Τσιάρας, Γκατσολάρι (67’ Γιουκαρής), Γκουγκούδης, Τριανταφυλλάκος (88’ Κατσαντώνης), Συμελίδης, Σταματάκος (70’ Μακρίδης), Καπός.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Μπάμπης Τεννές): Βάσιτς, Κύργιας, Ρώσση, Βαφέας, Λούκιτς, Γκίνο, Ζοάο Πέδρο (53’ Μπεντινέλι), Ντ’ Ούρσο, Γκαρός (71’ Κονέ), Ντεφεντερίκο, Βάρκας (53’ Ελ Χέλβε).

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Φωτιάς (Πέλλας)
ΒΟΗΘΟΙ: Κωνσταντίνου (Πρέβεζας-Λευκάδας), Παλαμίδας (Λακωνίας)