13.2 C
Trikala
Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

Η «κούπα» του παιδικού στην Δήμητρα

Ένας τελικός που πρόσφερε θέαμα, αγωνιστικές ανατροπές, ζεστό κλίμα και θερμή κερκίδα έγινε στο δημοτικό στάδιο για το παιδικό πρωτάθλημα της ΕΠΣ Τρικάλων.
Μετά από δυο χρόνια η Δήμητρα/Απόλλωνας επέστρεψε στον θρόνο της, κερδίζοντας στην «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι με 3-4 την ΑΕΤ, ενώ το κανονικό παιχνίδι έληξε 2-2.
Το γεγονός ότι ο τελικός κρίθηκε στα πέναλτι μιλάει από μόνο του για την εικόνα του τελικού. Από την πλευρά των νικητών Αποστόλης Γκαραγκάνης και Νίκος Γιαγιάκος συνεχίζουν να κάνουν σπουδαία δουλειά για το τρικαλινό ποδόσφαιρο. Από την άλλη ο Θάνος Τέγος δείχνει ότι είναι έτοιμος με διάθεση να παλέψει για μελλοντικές επιτυχίες.
Σημείο αναφοράς η κερκίδα που ξεπέρασε τα χίλια άτομα, ενώ οι πιτσιρικάδες της ακαδημίας έκαναν το στάδιο θερμό!
Η εξέλιξη του αγώνα
Η ΑΕΤ ξεκίνησε με ορμή στον τελικό. Έτσι στο 3’ ο Καραγιώργος βρήκε τον Βλησσάρη και αυτός με ωραίο σουτ έκανε το 1-0.
Αυτό το γκολ ήταν λογικό να δώσει μεγάλη ψυχολογία στους «κόκκινους». Έτσι στο 15’ ο Παπανικολάου από πλάγια έκανε το σουτ, αιφνιδίασε τον Γκουλιώνη και έγραψε το 2-0.
Κλειδί στην εξέλιξη του αγώνα η γρήγορη απάντηση της Δήμητρας. Έτσι στο 17’ ο Βενέτης με δυνατό σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Βουτσελά και έγραψε το 2-1.
Στην συνέχεια η Δήμητρα πήρε την πρωτοβουλία του παιχνιδιού. Στο 37’ ο Πατούλιας με κεφαλιά πάσα σημάδεψε μέσα στην μικρή περιοχή τον Παπαδόπουλο, αλλά αυτός δεν βρήκε τη μπάλα.
Ενώ στο 40’ ο Πατούλιας έκανε ωραία ατομική ενέργεια αλλά ο Βουτσελάς ήταν στην σωστή θέση.
Στην επανάληψη η Δήμητρα μπήκε δυνατά. Στο 44’ ο Τσιγαρίδας έκανε το σουτ, για να μπλοκάρει ο Βουτσελάς. Στο 53’ ο Τσιγαρίδας σταμάτησε τη μπάλα μέσα στην περιοχή και με ωραίο σουτ έγραψε το 2-2.
Από εκεί και πέρα το παιχνίδι έχασε τον ρυθμό του, αφού σ’ αυτό ρόλο έπαιξαν και οι πολλές αλλαγές. Στο 57’ ο Βουτσελάς πήγε να νικήσει τον… Βουτσελά με απ’ ευθείας εκτέλεση κόρνερ, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
Ενώ προς το τέλος του αγώνα η ΑΕΤ ήταν αυτή που είχε την πίεση, στο 80’ ο Λουκάς έπιασε το σουτ από πλάγια άουτ. Ενώ στο 3ο λεπτό τον καθυστερήσεων ο Καρατζάς, που είχε περάσει αλλαγή, έκανε την απόκρουση του αγώνα στο φάουλ του Λουκά και η μπάλα έφυγε κόρνερ. Ο Καρατζάς ήταν και ο πρωταγωνιστής στα πέναλτι.