17.8 C
Trikala
Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

Νίκη με 1-0 για τα Μετέωρα σε φιλικό με την Φήκη

Σε φιλική συνάντηση που έγινε στο Δημοτικό Στάδιο “Βασίλης Καρακίτσιος” πριν από λίγη ώρα τα Μετέωρα νίκησαν με 1-0 την Φήκη ύστερα από ένα ενδιαφέρον παιχνίδι.

Ο αγώνας ήταν αρκετά καλός με αρκετές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Τα Μετέωρα πέτυχαν ένα εκπληκτικό τέρμα σε εκτέλεση, έχασαν πέναλτι, ενώ είχαν κι ορισμένες ακόμα πολύ καλές ευκαιρίες.

Η Φήκη από την πλευρά της είχε, δοκάρι, είχε μερικές καλές ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει.

Τα Μετέωρα σε σχέση με τα προηγούμενά τους φιλικά παιχνίδια ήταν πολύ καλύτερα, βέβαια κάποια λάθη δεν αποφεύχθηκαν, αλλά λογικό είναι να γίνονται και τέτοια αφού βρίσκονται ακόμη στην περίοδο της προετοιμασίας. Γενικά πάντως έδειξαν ένα πολύ καλό πρόσωπο.

Η Φήκη από την πλευρά της έδειξε ότι έχει αρκετά δυνατά στοιχεία και στο πρωτάθλημα θα είναι πολύ καλύτερη.

Οι κυριότερες φάσεις

3′ Ο Παπαευθυμίου βρήκε τον Πολυζόπουλο κι αυτός από καλή θέση πλάσαρε, αλλά ο Ράπτης έδιωξε.

6′ Ο Ιωάννου βγήκε απέναντι στον Ντάσκα, αλλά ο τερματοφύλακας των Μετεώρων κατάφερε κι απόκρουσε το πλασέ του.

7′ Απευθείας φάουλ του Διβανέ, η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι και πέρασε άουτ.

8′ Σουτ του Αλμπάνη από καλή θέση, πέρασε άουτ.

14′ Ο Μαντζώρος έκλεψε την μπάλα και γύρισε στον Διβανέ, ο οποίος από κοντά πλάσαρε άουτ.

22′ Ο Γεωργάκης ανατράπηκε μέσα στην μεγάλη περιοχή και ο διαιτητής έδωσε πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Τεντολούρης, αλλά ο Ράπτης πέφτοντας στην δεξιά του γωνία κατάφερε κι απόκρουσε.

37′ Σέντρα του Γεωργάκη, σουτ του Αλμπάνη, κατέληξε άουτ.

42′ Κόρνερ του Γεωργάκη, ο Πολυζόπουλος με απευθείας γυριστό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0.

47′ Φάουλ του Διβανέ, απόκρουσε σε κόρνερ ο Ντάσκας.

68′ ο Αλμπάνης βγήκε απέναντι στον Ράπτη, αλλά δεν κατάφερε να τον κερδίσει.

Διαιτητής ήταν ο Κοντίνος με βοηθούς τους Τζάνη και Αβραάμ.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΜΕΤΕΩΡΑ: Ντάσκας (75′ Γκουλιώνης), Τσιγαρίδας (75′ Κεραμάς), Γεωργάκης (65′ Μερτσιώτης), Γκόβαρης (75′ Κωστής), Ρόμπος (83′ Τεντολούρης), Παπαευθυμίου (80′ Παπαγεωργίου), Πολυζόπουλος (54′ Βάλλας), Α. Ψύρρας, Αλμπάνης (68′ Ψαρράς), Τεντολούρης (73′ Τσάμης), Χ. Παπαευθυμίου (52′ Σαμούτης).

ΦΗΚΗ: Ράπτης (80′ Πέρκας), Σκρέκας (80′ Κουτής), Μπονέλης, Μπέτσας (74′ Γερεντές), Τεντολούρης, Καλαμαράς (46′ Τσαγγαράς), Καραγκούντης (46′ Γιαννούλας), Γκαντιάς (46′ Στεργίου), Μαντζώρος (46′ Ξαγαράς), Ιωάννου (66′ Ντίνος), Διβανές.