15.9 C
Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024

Ομάδα από… χρυσάφι – Για ένα πέναλτι από την κορυφή του κόσμου η Εθνική Ελλάδας του πόλο

Η Ελλάδα δεν ανέβηκε στην κορυφή του κόσμου αφού, το μεσημέρι του Σαββάτου (29/07), η Εθνική Ομάδα του πόλο ανδρών κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου που διεξάγεται στη Φουκουόκα της Ιαπωνίας, μετά την ήττα από την Ουγγαρία με σκορ 10-10 (πέναλτι: 3-4).

Το πρώτο σπριντ του αγώνα πήγε στην Ουγγαρία, αλλά το πρώτο γκολ του αγώνα είχε «γαλανόλευκο χρώμα» με τον Παπαναστασίου να βρίσκει δίχτυα σε επίθεση με παίκτη παραπάνω. Στη συνέχεια, οι Μαγυάροι πέρασαν μπροστά στο σκορ (1–2) χάρη στα δύο τέρματα του Ζάλανκι και «έγραψαν» το 1-3. Πάλι σε επίθεση με παίκτη παραπάνω, ο Παπαναστασίου μείωσε σε 2-3. Ωστόσο, η Ουγγαρία αν και δεν αξιοποίησε το πρόσκαιρο αριθμητικό της πλεονέκτημα, έκανε το 2-4 με τον Φέκετε.

Η πρώτη επίθεση στο δεύτερο οκτάλεπτο ανήκε στην Ελλάδα, αλλά δυστυχώς η κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση με παίκτη παραπάνω δεν ήταν καλή και έτσι η Εθνική Ομάδα δεν μπόρεσε να μειώσει στο σκορ. Ωστόσο, αυτό έγινε με τον Γεννηδουνιά, έπειτα από περίπου 3 λεπτά δράσης, και έτσι το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα διαμόρφωσε το 3-4. Ο Μάνχερτς, όμως, είχε την άμεση απάντηση και «έγραψε» το 3-5, σουτάροντας με 81 χλμ./ώρα. Ο Σκουμπάκης με ένα εντυπωσιακό σουτ από την περιφέρεια, στη συνέχεια, βρήκε δίχτυα για το 4-5.

Κατά το τρίτο οκτάλεπτο, η Εθνική Ομάδα πήρε το σπριντ και με οδηγό τον Γεννηδουνιά που πέτυχε δύο προσωπικά του γκολ – το ένα από το σημείο του πέναλτι – η Ελλάδα ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση και έκανε το 6-5. Έπειτα από περίπου 8 λεπτά «αφλογιστίας», ο Βάμος βρήκε δίχτυα για την Ουγγαρία σε επίθεση με παίκτη παραπάνω, ισοφαρίζοντας σε 6-6. Ο Γιουβέτσης, στη συνέχεια, «έγραψε» το 7-6. Με ένα τεχνικό σουτ, ο Μάνχερτς έκανε το 7-7 στα 6 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της περιόδου.

Η τέταρτη – και τελευταία – περίοδος του ματς άρχισε με την Ουγγαρία να παίρνει το σπριντ. Οι Μαγυάροι πήραν εκ νέου το προβάδισμα χάρη στο δυνατό και τεχνικό σουτ του Γιάνσκικ σε επίθεση με παίκτη παραπάνω (7-8). Στη συνέχεια, η Εθνική Ομάδα δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει το πρόσκαιρο αριθμητικό της πλεονέκτημα. Ο Φουντούλης ισοφάρισε σε 8-8, πέντε λεπτά πριν από τη λήξη της αναμέτρησης. Παρ’ όλα αυτά, ο Μάνχερτς απάντησε άμεσα στην επόμενη φάση (8-9). Η Ελλάδα έφερε ξανά στα ίσα το παιχνίδι με τον Γιουβέτση (9-9). Το 9-10 ήρθε για τους Ούγγρους με τον Ζάλανκι.

Οι Ούγγροι, όμως, δεν κράτησαν για πολύ το προβάδισμά τους αφού ο Γεννηδουνιάς με δυνατό περιφερειακό σουτ διαμόρφωσε το 10-10. Ο Μάνχερτς, έπειτα, αποβλήθηκε από το ματς, αλλά η Εθνική Ομάδα έχασε ευκαιρία να σκοράρει σε επίθεση με παίκτη παραπάνω. Στα 36″ πριν από τη λήξη του αγώνα, ο Φουντούλης έκλεψε την μπάλα αλλά δεν άλλαξε κάτι και ο τελικός οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Στα πέναλτι, το πρώτο σουτ και για τις δύο ομάδες μπλοκαρίστηκε από τους τερματοφύλακες. Ωστόσο, το δεύτερο πέναλτι ήταν εύστοχο για την Ουγγαρία, όπως και για την Ελλάδα (11-11). Έπειτα, ο Ζάλανκι σκόραρε για την Ουγγαρία, όχι όμως και ο Γιουβέτσης (11-12). Παρ’ όλα αυτά, στη συνέχεια, ο Ζερδεβάς απέκρουσε το επόμενο πέναλτι και έτσι κράτησε ζωντανή την Εθνική Ομάδα – ο Αργυρόπουλος, όμως, έχασε το πέναλτι που εκτέλεσε. Το πέμπτο ουγγρικό πέναλτι δεν κατέληξε στα ελληνικά δίχτυα και ο Γεννηδουνιάς «έγραψε», με τη σειρά του, το 12-12.

Η διαδικασία των πέναλτι συνεχίστηκε, με την Ουγγαρία και την Ελλάδα να βρίσκουν δίχτυα. Παρ’ όλα αυτά, ο Παπαναστασίου έχασε το δικό του σουτ και έτσι παγκόσμια πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η Ουγγαρία με συνολικό σκορ 13-14.

Τα οκτάλεπτα: 2-4, 2-1, 3-2, 3-3.

Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γεννηδουνιάς 4, Σκουμπάκης 1, Γκιουβέτσης 2, Φουντούλης 1, Παπαναστασίου 2, Δερβίσης, Αργυρόπουλος, Αλαφραγκής, Κάκαρης, Νικολαΐδης, Γκίλλας, Τζωρτζάτος.

Ουγγαρία (Ζολτ Βάργκα): Λεβάι, Άνγκιαλ, Μάνχερτς 3, Πολ, Βάμος 2, Νάγκι, Ζάλανκι 3, Φέκετε 1, Νέμετ, Βάργκα, Γιάνσικ 1, Μόλναρ, Βόγκελ.