16.5 C
Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

Πάτησε γκάζι στην επανάληψη ο Πύργος! (65 Φωτό – Βίντεο)

Ανεβάζοντας ταχύτητα στο δεύτερο ημίχρονο ο Πύργος νίκησε με 0-4 το Κηπάκι Σαραγίων για την 7η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Α’ Ερασιτεχνικής.
Στο πρώτο ημίχρονο έγινε ένα ανοιχτό παιχνίδι στο γήπεδο της Αγίας Μονής, ενώ στην επανάληψη οι παίκτες του Βαγγέλη Τσιούκα κατάφεραν να φτάσουν σε μια εύκολη νίκη.
Το φιλμ του αγώνα
Στο 4’ Νίντος, δοκίμασε το πόδι του μέσα από την περιοχή αλλά η στρογγυλή θεά πέρασε ελάχιστα άουτ.
Η απάντηση ήρθε στο 7’ όταν ο Πατέλης βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ που επιχείρησε απέκρουσε ο Λαζαρίνας.
Οι γηπεδούχοι πλησίασαν πολύ κοντά στον στόχο τους στο 37’ όταν ο Παύλος Παπαβασιλείου με καλοζυγισμένο σουτ έστειλε την μπάλα στην αριστερή συμβολή των δοκαριών με τον πάγκο της ΑΕΚ Σαραγίων να μην πιστεύει στην εξέλιξη.
Στο 45’ ο Νίντος με διαδοχικές προσποιήσεις πάτησε περιοχή αλλά το σουτ που επιχείρησε απέκρουσε ο Ζαγκλαβάρας, που ήταν σε ετοιμότητα.
Στο 49’ μετά από κόρνερ ο Μαυρίκος σηκώθηκε αλλά δεν έπιασε την κεφαλιά όπως ήθελε με αποτέλεσμα η μπάλα να περάσει άουτ από το δεξί δοκάρι.
Το χρονόμετρο έδειχνε ότι 55’ όταν ο Οικονόμου σε γρήγορη ανάπτυξη και με ωραία κάθετη μπαλιά βρήκε τον Σακελλαρίου. Αυτός με ψύχραιμο σουτ πέτυχε το 0-1. Η εξέλιξη αυτή όπως έδειξε η ίδια η πράξη φάνηκε να λύνει τα πόδια των παικτών των φιλοξενουμένων.
Στην τελική ευθεία ο Πύργος ανέβασε ταχύτητα. Ετσι στο 77’ ο Γραμματικός έκανε γύρισμα για τον Πρεβέντη και αυτός με ψύχραιμο σουτ σημείωσε το 0-2.
Στο 81’ μετά από σέντρα του Νίντου και προβολή του Πρεβέντη ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 0-3.
Στο 88’ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Νίντος.
Στο 89’ μετά από φάουλ του Μαυρομμάτη ο Σκαρλέας που διάβασε την φάση με κοντινή προβολή διαμόρφωσε το τελικό 0-4.
Διαιτητής: Λεωνίδας. Κ, Βοηθοί: Ντίνος, Γαντζούλας
ΑΕΚ Σαραγίων: Ζαγκλαβάρας, Κόκιας(80’ Στυλιανίδης), Μπελιμπασάκης, Στρατίκης(80’ Σεράφης), Τσαρέλας, Μαυρίκος, Κρομμύδας(63’ Μπαταγιάννης), Παπαβασιλείου Παύλος, Παπαβασιλείου Πάνος, Πατέλης(51’ Χριστοδούλου), Καταραχιάς(63’ Νικηφόρος)
Πύργος: Λαζαρίνας, Τουμαρας, Γεωργούλας(77’ Γεωργούλας. Αθ), Ζυγούρης, Σκαρλέας, Τσιάμης, Οικονόμου(80’ Μαυρομμάτης), Πρεβέντης(80’ Καμπλιώνης), Γραμματικός(78’ Πρεβέντης. Κ.Ε), Νίντος, Σακελλαρίου(80’ Αρβανιτάς).