26.6 C
Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Πήρε βαθμό στο φινάλε ο ΑΟΤ από τον Σταυρό, στο συν 4 από την ζώνη του υποβιβασμού (Βίντεο – 150 ΦΩΤΟ)

Η 24η αγωνιστική στον 2ο όμιλο της Γ’ Εθνικής έφερε τον ΑΟ Τρίκαλα σε ακόμη πιο δύσκολη βαθμολογική θέση. Μπορεί να πήρε τον βαθμό με το 1-1 από τον Αστέρα Σταυρού (είχε βρεθεί πίσω στο σκορ), αλλά οι ομάδες που είναι πιο χαμηλά νίκησαν και τα πράγματα γίνονται πλέον αγχωτικά για τυχόν υποβιβασμό στα τοπικά πρωταθλήματα.
Στο ντεμπούτο του Βαγγέλη Μπερσίμη οι παίκτες του ΑΟΤ είχαν διάθεση, αλλά ήταν και άτυχοι, αφού δυο φορές από το ύψος της μικρής περιοχής δεν σκόραραν!
Ο Αστέρας Σταυρού χωρίς να εντυπωσιάσει έδειξε σοβαρότητα και ίσως αυτό να εξηγεί γιατί βρίσκεται ψηλά στην βαθμολογία.
Τα Τρίκαλα είχαν την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο αλλά χωρίς να μπορούν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα.
Η πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα ήρθε στο 16’ όταν μετά από κόρνερ του Σαφέτ ο προωθημένος Γιάννης Σκόνδρας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ.
Στο 24’ ο Βασιλείου βρήκε τον Αλεξίου ο οποίος με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Η μεγαλύτερη ευκαιρία χάθηκε στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου όταν ο Νίκος Σκόνδρας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ.
Και στην επανάληψη είδαμε το ίδιο μονότονο μοτίβο με την διαφορά ότι ο Αστέρας ήταν πιο καλά οργανωμένος. Τα Τρίκαλα είχαν την πρώτη υποψία φάσης στο 75’ με κεφαλιά του Γιάννη Σκόνδρα που έφυγε άουτ αλλά αμέσως μετά οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ.
Ο Παρλάντζας έκανε μία εντπωσιακή ενέργεια από τα δεξιά και έβγαλε ασίστ για τον Ροτρίγκεθ με τον ισπανό να μην αστοχεί προ κενής εστίας σημειώνοντας το 0-1!
Τα Τρίκαλα αντέδρασαν και αφού έχασαν σπουδαία ευκαιρία να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα όταν ο Τσάμης έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ σουτ του Αλεξίου ισοφάρισαν τελικά στο 87’. Ο ήρωας της προηγούμενης φάσης Τσάμης μετά από εύκολα φαινομενικά χτύπημα φάουλ του Γεωργάκη, έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και ο Πατρώνης που παραμόνευε με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1!
Το παιχνίδι στην συνέχεια είχε άγρια ομορφιά με τον Μαλισσόβα να χάνει απίστευτη ευκαιρία στις καθυστερήσεις για τον Αστέρα Σταυρού και στο καπάκι ο Τσάμη να διώχνει σωτήρια προ του Πατρώνη!
Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο κ. Μαργαρίτης από την Κέρκυρα με βοηθούς τους συντοπίτες του Μιχαλά και Στεφανία Σάτκλιφ. Έδειξε κίτρινες κάρτες στους Ιωάννου των Τρικάλων και Ακασού του Αστέρα Σταυρού
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΑΟ Τρίκαλα (Βαγγέλης Μπρισίμης): Παπαδόπουλος, Τζέλης (60’ Κατσαντώνης), Γιάννης Σκόνδρας, Γεωργάκης, Ζαϊμι (65’ Πατρώνης), Ιωάννου, Βασιλείου (60’ Κωστόπουλος), Μπραντίτσας, Μπέκας (72’ Μαλακασιώτης), Νίκος Σκόνδρας, Αλεξίου
Αστέρας Σταυρού (Βαγγέλης Λέντας): Τσάμης, Μαλισσόβας, Αυγουστάτος, Ακασού, Λάππας, Παρλάντζας, Κακκάβας (10’ λ.τρ. Ροντρίγκεθ), Αντωνόπουλος, Μαργαρίτης, Αλεξίου, Φράγκος (79’ Δρόσος)

Ισόπαλο το ντέρμπι κορυφής
Το Νέο Κεραμίδι πήρε ισοπαλία στην έδρα του Σβορώνου και παρέμεινε στην κορυφή με 52 βαθμούς ενώ ο Σβορώνος υποχώρησε στην 3η θέση με 49 βαθμούς μιας και στην 2η θέση με 50 αναρριχήθηκε η Νέα Αρτάκη που πήρε το ματς στα χαρτιά με τον Μαγνησιακό.