19.1 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Τι είδαν τα μάτια μας! Απίστευτη ανατροπή της Φήκης επί του Καστρακίου! (75 ΦΩΤΟ)

Το ποδόσφαιρο είναι ωραία γιατί στην κυριολεξία τα πάντα γίνονται. Έτσι σήμερα στην Φήκη είδαμε πράγματα και θαύματα! Ύστερα από ένα παιχνίδι με απίστευτη εξέλιξη το Καστράκι αν και προηγούνταν ως το 91′ δέχθηκε δύο τέρματα στην συνέχεια και γνώρισε την ήττα με 2-1 στην Φήκη από την τοπική ομάδα για την σημερινή 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ Ερασιτεχνικής κατηγορίας.

Ήταν το πρώτο παιχνίδι που δεν κέρδισε η ομάδα του Καστρακίου μετά από 12 συνεχόμενες νίκες, το πρώτο επίσης που έχασε, χάνοντας έτσι και το αήττητο και η δεύτερη Φήκη μείωσε την διαφορά που τους χώριζε στον έναν βαθμό.

Στο πρώτο ημίχρονο η Φήκη είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων πάνω στον βαρύ αγωνιστικό χώρο, ενώ το Καστράκι που έπαιζε με αντεπιθέσεις είχε μία, αλλά πιο καθαρή ευκαιρία σε σχέση με τους γηπεδούχους που είχαν περισσότερες, αλλά καμία δεν μπορούσε να χαρακτηριστεί ως κλασική. Πλήγμα για το Καστράκι ήταν ο τραυματισμός και η αποχώρηση του Τσιαντούλα μόλις στο 19′.

Τελικά το πρώτο ημίχρονο τελείωσε χωρίς να υπάρχει σκορ.

Στο δεύτερο μέρος το Καστράκι προηγήθηκε στο σκορ μ’ ένα ανεπανάληπτο γκολ του Παναγιώτη Αυγέρου από πλάγια θέση.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι οχυρώθηκαν στα καρέ τους, οι γηπεδούχοι είχαν μία ανούσια υπεροχή και τίποτα δεν προδίκαζε αυτό που θα συνέβαινε καθώς με την πάροδο του χρόνου η κούραση ήταν αρκετή ειδικά πάνω σ’ ένα τόσο βαρύ τερέν.

Τελικά στις καθυστερήσεις με δύο γεμίσματα και καθώς η άμυνα του Καστρακίου δεν αντέδρασε σωστά οι γηπεδούχοι πήραν μία νίκη που βάζει πλέον φωτιά στο πρωτάθλημα.

Το φιλμ του αγώνα

5′ Σέντρα του Ντούβλη, κεφαλιά του Α. Ξαγαρά κατέληξε στα χέρια του Μπόμπολα.

9′ Ο Αλμπάνης έβγαλε σε θέση βολής τον Νταλούκα, αυτός πλάσαρε, αλλά ο Ευθυμίου κατάφερε κι απόκρουσε.

15′ Φάουλ του Ντούβλη, κεφαλιά του Γ. Σκρέκα, πέρασε άουτ.

25′ Κόρνερ του Ντούβλη, κεφαλιά του Α. Σκρέκα, ο Μπόμπολας μπλόκαρε.

42′ Ο Φορτούνης έπαιξε το 1-2 με τον Αλμπάνη κι απέναντι από τον Ευθυμίου, σούταρε, ελάχιστα άουτ.

49′ Ο Παναγιώτης Αυγέρος από πολύ πλάγια θέση με σέντρα-σουτ έστειλε την μπάλα στο δεξί γάμα του Ευθυμίου κάνοντας το 0-1.

51′ Από σέντρα του Τζέλη, πρώτα ο Γ. Σκρέκας και ύστερα ο Α. Σκρέκας σχεδόν πάνω από την γραμμή της εστίας δεν μπόρεσαν να προωθήσουν τη μπάλα στα δίχτυα.

61′ Απευθείας φάουλ του Φορτούνη, ο Ευθυμίου απόκρουσε σε κόρνερ.

67′ Σουτ του Κ. Ξαγαρά από καλή θέση, απόκρουσε ο Μπόμπολας.

77′ Σέντρα του Ντούβλη, κεφαλιά του Α. Σκρέκα, η μπάλα πέρασε άουτ.

79′ Σέντρα του Ντούβλη, κεφαλιά του Γ. Σκρέκα, απόκρουσε ο Μπόμπολας.

91′ Σέντρα του Τζέλη, ο Μπόμπολας που βγήκε από την εστία του δεν έδιωξε τη μπάλα και ο Κ. Ξαγαράς από κοντά ισοφάρισε σε 1-1.

93′ Γέμισμα του Καλαμαρά, η άμυνα του Καστρακίου δεν έδιωξε και ο Α. Ξαγαράς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Διαιτητής ήταν ο Κοντίνος με βοηθούς τους Μ. Μανασή και Νταλούκα.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΦΗΚΗ: Ευθυμίου, Γιαννούλας, Τζέλης, Α. Σκρέκας, Γ. Σκρέκας, Καλαμαράς, Μαντζώρος (63′ Νταής), Κ. Ξαγαράς, Α. Ξαγαράς, Ντούβλης, Βερβέρας (86′ Κακάβας).

ΚΑΣΤΡΑΚΙ: Μπόμπολας, Γιάννης, Γκόβαρης, Τσιαντούλας (19′ λόγω τρ. Σιούτας), Φορτούνης, Αυγέρος (89′ λόγω τρ. Θωμαΐδης), Μπλούτσος, Θεοδώρου (70′ λόγω τρ. Πορτίκας), Μπαούτης, Αλμπάνης, Νταλούκας (74′ Μόκας).