19 C
Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

To Δενδροχώρι στην Α’ ΕΠΣΤ, πάλεψαν οι Καρυές ΦΩΤΟ

Παρά τις ακατάλληλες καιρικές συνθήκες Δενδροχώρι και Καρυές τα έδωσαν όλα στον αγώνα μπαράζ για την άνοδο στην Α’ Ερασιτεχνική, με την ομάδα του Μέγα Αλέξανδρου να κερδίζει το εισιτήριο της ανόδου με νίκη 1-0, με γκολ στο τελευταίο λεπτό της παράτασης!
Ο αγώνας στο γήπεδο Φλαμουλίου τον οποίο είδαν περισσότεροι από 500 φίλαθλοι κρίθηκε υπέρ του Δενδροχωρίου με ένα γκολ του νεαρού Μπαρούτα ακριβώς με την εκπνοή της παράτασης στο 120΄. Προηγούμενα οι Καρυές κράταγαν όσο μπορούσαν παίζοντας στην παράταση με 9 παίκτες, αφού στο 95΄αποβλήθηκε ο Δ. Καραϊσκος και στο 107΄νέα αποβολή με δεύτερη κίτρινη ο Π. Καραϊσκος για ένα φάουλ έξω από την περιοχή. Οι Καρυές θεωρούν ότι ο διαιτητής Μανούρας ήταν ιδιαίτερα αυστηρός με την ομάδα τους.
Από κει και πέρα, ο τερματοφύλακας των Καρυών Μαγγάτος κράτησε την ομάδα του σε τρεις κλασικές ευκαιρίες με αντίπαλο τον ίδιο παίκτη τον Τάτσιο. Και ότι δεν κατάφερε ο Τζερεμές των Καρυών στην εκπνοή του αγώνα χάνοντας μεγάλη ευκαιρία, το κατάφερε ο Μπαρούτας στο τέλος της παράτασης για το Δενδροχώρι.
«Σκαμπανεβάσματα» είχε η απόδοση των ομάδων, καθώς η ανετοιμότητα όλων, η κούραση, η ζέστη και η δύσκολη εποχή για ένα τέτοιο παιχνίδι, δεν είχε πολλές φάσεις αλλά θα πρέπει να επισημάνουμε την άψογη συμπεριφορά όλων των παικτών στον αγωνιστικό χώρο. Το Δενδροχώρι έδειχνε να έχει περισσότερες δυνάμεις από τα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου μέχρι το τέλος αν και στην παράταση έπαιξε με δύο παίκτες παραπάνω.
Το Δενδροχώρι μετά από μια επταετία θα παίξει και πάλι στην πρώτη κατηγορία, ενώ οι Καρυές παραμένουν στην Α1 κατηγορία.

Οι φάσεις του αγώνα

Στο 3΄φάουλ του Τάτσιου για το Δενδροχώρι η μπάλα ψηλά άουτ.
Στο 5΄ο Μαργαριτόπουλος για τις Καρυές σούταρε από καλή θέση η μπάλα κόντραρε και κόρνερ.
Στο 9΄σέντρα φάουλ του Μαράβα για το Δενδροχώρι η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Μαγγάτου.
Στο 42΄σέντρα σουτ του Ζήση για τις Καρυές, δύσκολα σε κόρνερ ο Σκουλής.
Στο 46΄ο Αγγελόπουλος κεφαλιά για το Δενδροχώρι έξω πέρασε η μπάλα.
Στο 54΄ο Παπαπαναγιώτου για τις Καρυές δυνατό βολέ η μπάλα λίγι άουτ.
Στο 60 νέα προσπάθεια και σουτ από τον Παπαπαναγιώτου λίγο άουτ και πάλι η μπάλα.
Στο 92΄μεγάλη ευκαιρία να δώσει άνοδο στις Καρυές ο Τζερεμές, αφύλαχτος στην περιοχή, γύρισε, πλάσαρε αλλά άστοχα.
Στο 94΄η απόκρουση του αγώνα από τον Μαγγάτο των Καρυών σε πλασέ τετ α τετ του Τάτσιου και στο τελείωμα της φάσης η πρώτη αποβολή για τις Καρυές.
Στο 105΄νέα σωτήρια επέμβαση του Μαγγάτου σε καρφωτή κεφαλιά του Τάτσιου.
Στο 107΄η δεύτερη αποβολή για την ομάδα των Καρυών.
Στο 112΄ξανά ο Μαγγάτος έκανε μεγάλη επέμβαση σε πλασέ από κοντά του Τάτσιου.
Στο 120΄ και στην τελευταία φάση, ο Ευθυμίου από αριστερά σέντραρε, στην καρδιά της άμυνας των Καρυών ο Μπαρούτας με κεφαλιά αφύλαχτος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και το Δενδροχώρι στην Α΄ ερασιτεχνική.
Μέγας Αλέξανδρος Δενδροχωρίου ( προπ. Μάκης Ζαβλανός) : Σκουλής, Μπακάλης Σπ. ( 50΄λ.τρ. Τσεκούρας), Μαράβας, Μουρίκης, Γκέκας, Αγγελόπουλος, Ευθυμίου, Παπακώστας Αθ., Τάτσιος, Μπαρούτας, Τσιγάρας ( 106΄Μπακάλης Β.)
Νίκη Καρυών ( προπ. Ξενοφών Πάτρας) : Μαγγάτος, Ζήσης, Μπαρκονίκος, Καραϊσκος Δ., Καραϊσκος Π., Γαϊτάνας ( 91΄λ.τρ. Σαπουνάς), Πάτρας, Παπαπαναγιώτου, Πλαβογιώργος ( 68΄Τζερεμές), Μαργαριτόπουλος, Γραμματικός ( 56΄Ρούντος).
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χ. Μανούρας, Νταλούκας – Ν. Μανούρας.

DSC_0053 DSC_0054 DSC_0055 DSC_0056 DSC_0057 DSC_0058 DSC_0059 DSC_0060 DSC_0061 DSC_0062 DSC_0063 DSC_0064 DSC_0065 DSC_0066 DSC_0067 DSC_0068 DSC_0069 DSC_0070 DSC_0071 DSC_0072 DSC_0073 DSC_0074 DSC_0075 DSC_0076 DSC_0077 DSC_0078 DSC_0079 DSC_0080 DSC_0081 DSC_0082 DSC_0083 DSC_0084 DSC_0085 DSC_0086 DSC_0087 DSC_0088 DSC_0089 DSC_0090 DSC_0091 DSC_0092 DSC_0093 DSC_0094 DSC_0095 DSC_0096 DSC_0097 DSC_0098 DSC_0099 DSC_0100 DSC_0101 DSC_0102 DSC_0104 DSC_0105 DSC_0106