20 C
Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024

Πρωταθλητής Ελλάδος στην κατηγορία παίδων ο Τρικαλινός Μητσούλας

​Διεξήχθη το τριήμερο 10-12 Ιουλίου το πανελλήνιο πρωτάθλημα Π.Κ.Ν.Ε στα Τρικαλα.Η συμμετοχή ήταν μεγάλη αφού έλαβαν μέρος πάνω από 150 αθλητές.
Την παρασκευή 10-7-2015 ήταν προγραμματισμένη ατομική χρονομέτρηση στη περιοχή της Χαιδεμένης όμως εξαιτίας της ξαφνικής καταιγίδας και χαλαζόπτωσης ,αναβλήθηκε για το Σάββατο το πρωί.Ο Π.Α.Ο Φοίνικας έλαβε μέρος με 3 Τρικαλινούς αθλητές,την Μητσούλα Χάιντη στη κατηγορία νεανίδων και τους Μητσούλα Νίκο και Ευσταθίου Βασίλη στη κατηγορία παίδων.Ο αγώνας ήταν 14 χιλιόμετρα και δυστυχώς η αθλήτρια μας στο 5ο χιλιόμετρο έπαθε λάστιχο και εγκατέλειψε ενώ οι Μητσούλας-Ευσταθίου κατέλαβαν την 8 και 22 θέση κρατώντας δυνάμεις για τον αγώνα αντοχής 91,4 χιλιόμετρα που έγινε την ίδια μέρα στις 17:00 το απόγευμα.
Ο αγώνας είχε πάνω από 80 αθλητές,ξεκίνησε στην κεντρική πλατεία Τρικάλων.Ο αθλητής μας Μητσούλας Νίκος μπήκε στο ξεκόλλημα που έκαναν 6-7 αθλητές στα πρώτα 10 χιλιόμετρα,και αυξάνοντας σταδιακά τη διαφορά έως και 4 λεπτά από τους υπόλοιπους κατάφερε να τερματίσει μόνος μέσα στην πόλη του κάνοντας περήφανους τους συμπολίτες του που τον στήριξαν με την έντονη παρουσία τους τόσο μέσα στην διαδρομή όσο και στον τερματισμό στην πλατεία,δικαιώνοντας έτσι τους κόπους και τις θυσίες μιας ολόκληρης χρονιάς.
Πολύ καλά πήγε και ο Ευσταθίου Βασίλης αφού κατέλαβε την 8 θέση,δείχνοντας οτι το μέλλον του ανήκει.